SU ARITMA ÇEŞİTLERİ

SU ARITMA ÇEŞİTLERİ

Su, hiç şüphesiz tüm canlıların yaşam kaynağı olup, hayatta kalmak için gerekli olan en temel ihtiyaçtır. Dünyanın neredeyse 3/4 ü de sularla kaplıdır. Ancak, yıllardır süregelen hava ve toprak kirliliği nedeniyle suların saflık derecesi de giderek azalmakta… hatta yaşam için gerekli olan su, yeterince filtrelenmediği takdirde insan sağlığını da büyük bir tehlikeye sokmaktadır. Işte bu nedenledir ki, akıllı teknoloji ile geliştirilen su arıtma cihazları üretilerek, su kaynaklarının içerisinde bulunan bakteriler, küf, mantar vb. gibi daha pek çok virüsün yok edilmesi için suların gerekli arıtma işlemleri yapılarak insanların hizmetine sunulmakta olup, Su arıtma sistemlerine de her geçen gün bir yenisi daha eklenmektedir.

 

Su arıtma çeşitleri esasen endüstriyel ve ev tipi su arıtma (içme sularını arıtma) olarak iki şekilde yapılmaktadır. Bunlarda kendi aralarında yöntemlere ayrılır, sıralaycak olursak;

 

– Ultraviyole Sterilizasyon Yöntemi, sanayi arıtma da kullanılan endüstriyel su arıtma sistemidir. Öncelikle bir filtreleme sisteminden geçirilen su kaynağı, UV yani Ultraviyole ışınlarının kullanılarak uygulanarak içindeki tüm zararlı virüsler ve bakteriler yok edilmektedir. Başta filtreleme sisteminin uygulanmasının nedeni de bu ışınların sadece su içindeki virüsleri yok etmesi, onun haricindeki çamur veya tortu gibi kalıntıları tek başına yok edememesidir.

 

– Ters Ozmos Yöntemi, Bu yöntem evlerde tezgah üstü dediğimiz içme suyu arıtan ev tipi su arıtma sistemi şeklinde uygulanmaktadır. Ilk defa ABD’de uygulanmıştır. Ozmos yöntemi su kenarlarında suyun içindeki bakterileri yok eden bitkilerden esinlenerek bulunmuştur. Bu yöntem sayesinde su tankı içindeki suyun kireç dahil tüm zararlı virüs ve bakterilerin temizlenme işlemi gerçekleşmektedir.

 

– Yüksek Basınç Kapasiteli Doğal Arıtma Yöntemi, endüstriyel su arıtma sistemi olup, tamamen doğal yöntemlerin uygulandığı inşaat, tarım ve kimya alanlarında kullanılan bir yöntemdir.

 

Yukarıda saydığımız su arıtma yöntemlerinin başında ise Ultraviyole Sterilizasyon Yöntemi ile Ters Ozmos Yöntemi gelmektedir. Son zamanlarda geliştirilen, sürahi modeli su arıtma cihazları da vardır ki, bunlarda evlerde günlük kullanım için oldukça fazla rağbet görmekte, ancak bizim size tavsiyemiz muhakkak ters Ozmos Yönteminin hakim olduğu ev tipi tankı olan su arıtma cihazlarını kullanmanızdır.

Su arıtma sistemlerine yönelik daha geniş bilgi sahibi olmak için www.nedaaritma.com adresini ziyaret ediniz.